Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα,και εγώ το ίδιο άγχος έχω και θα προτιμούσα να κλείσω σπίτι πριν φύγω οριστικά.Εννοώ να κλείσω ραντεβού να δω 3-4 (μένοντας μερικές μέρες σε φιλικό σπίτι) και να εγκατασταθώ. Προς το παρόν δεν έχω καταφέρει κάτι (για βερολίνο που ενδιαφέρομαι).

    Οπότε έτσι απλά για να βοηθίσω και εγώ όπως μπορώ θα παραθέσω μερικά site στα αγγλικά.

    WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de (είναι για ολόκληρη τη Γερμανία γενικά)

    Furnished accommodations, rooms, houses and properties for rent - HomeCompany Berlin - Agency for temporary furnished accommodation (είναι μόνο για Βερολίνο)

    Apartments, g (αυτό είναι για κάποια κτίρια που υπάρχουν στο βερολίνο που είναι δωμάτια η μικρά διαμερίσματα σε στυλ ξενοδοχείου και είναι σχετικά φθηνά. Μπορείτε να δείτε διαθεσημότητα απο το site, απευθύνονται σε φοιτητές (πιστεύω περιλαμβάνει και μαθητές γλώσσας) απο οτι κατάλαβα όμως.)

    Comment


      Αν ενδιαφέρεται κανείς για συγκατοίκηση στο Μοναχο να επικοινωνήσει μαζί μου.

      Comment


        ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ EMAIL ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΥΡΕΣΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ?
        ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ...... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

        Comment


          kalispera se olous!!simera bika sto site paidia!
          gia monaxo psaxno ki ego..
          xero germanika,aptaista.ekei megalosa.meta apopolla xronia ta efere etsi i zoi na xanafeygo gia pano..
          distixos omos gia na vreis spiti ekei,..(ase pou den iparxoun..kai einai kai panakriva..exo rotisei..akoma kai sta proastia..)prepei na vreis douleia..o enoikiastis thelei xarti apo ton ergodoti..
          douleies exei..gia arxi..na orthopodisei kapoios..
          se ellines gia douleia de to apokleio...an kai aytoi kati fores einai xeiroteroi apo emas edo..ekmetalleusi full(mayra kai tetoia..)!!!.oxi oloi..na exigoumai..
          spiti psaxno kai apo douleies ta vroume..
          se osa xenodoxeia exo psaxei kai rotisei..me to pou akoune ellines..xinizoune.!
          mono guesthouse uparxoun kai ayta exoun themata.

          an thelei kai xerei kapios pos boroume na vroume akri as mou pei..
          euxaristo..

          Comment


            pote tha pas pano;exeis vrei spiti..;

            Comment


              File Giorgo kalws orises sto forum!An apeythinese se mena gia to spiti to prosferei o ergodotis..Twra an tha menw me allous mazi den to kserw,perimenw na mathw leptomereies entos tis evdomadas,opws kai gia to pote feygw!

              Gia osous me rwtoun na tous dwsw to tilefwno tou grafeiou,molis paralavw ta eisitiria tha to exete!Den sas ksexnw

              Comment


                kali tuxi giorgo..tixeros isoun me ton idioktiti!ante na pas pano na mas peis filia!

                Comment


                  ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ

                  ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΠΑΝΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΦΘΗΝΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

                  Comment


                    Καλημερα! Κι εμεις ανεβαινουμε στις 10 Οκτωβρη Μοναχο, οποιος θελει να επικοινωνησουμε!

                    Comment


                      μεγαλη παροικια θα κανουμε καρντασια στο μοναχο!!εγω ηταν να εφευγα ιανουαριο αλλα θα την κανω οταν βρει σπιτι ο κολλητος για να μπορεσει να με φιλοξενησει!καλη επιτυχια σε οσους φευγουν

                      Comment


                        Αναζήτηση σπιτιού Φρανκφούρτη

                        Καλησπέρα Πατριωτάκια!
                        Πριν λίγες μέρες έγινα δεκτός για PhD στο Πανεπιστήμιο του Hohenheim.
                        Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες περιοχές για σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο.

                        Σας ευχαριστώ!

                        Comment


                          Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

                          Θα συνιστούσα την περιοχή Plieningen

                          Καλύτερα βέβαια από φορείς του πανεπιστημίου : Studentenwerk Tübingen - Hohenheim

                          Δες και εδώ : https://www.uni-hohenheim.de/accommodation-exchange

                          Comment


                            Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Δυστυχώς οι υπ. Διδάκτορες δεν δικαιούνται σπίτι στις εστίες του Πανεπιστημίου και πρέπει να ψάξω στην αγορά. Λες να είναι δύσκολο να βρω σε εκείνη την περιοχή;

                            Θα ήθελα πληροφορίες σε κάτι αν γνωρίζετε...

                            Θα έρθω με την αρραβωνιαστικιά μου και κάπου διάβασα ότι μπορώ να την ασφαλίσω εγώ καθώς θα έχω ασφάλιση του Πανεπιστημίου χωρίς να είμαστε παντρεμένοι. Ισχύει κάτι τέτοιο;

                            Comment


                              Originally posted by dspar View Post
                              Θα έρθω με την αρραβωνιαστικιά μου και κάπου διάβασα ότι μπορώ να την ασφαλίσω εγώ καθώς θα έχω ασφάλιση του Πανεπιστημίου χωρίς να είμαστε παντρεμένοι. Ισχύει κάτι τέτοιο;
                              Δεν νομίζω να υπάρχει αυτό που λές dspar. Στον όρο familienversicherung (Οικογενειακή ασφάλιση) είναι η/ο σύζυγος ή ο σύντροφος με σύμφωνο συμβίωσης (Dies gilt auch für partner in eingetragenen Lebenspartnerschaften) και τα παιδιά. Γενικά είναι το καλύτερο πρίν φύγετε να έχετε είτε παντρευτεί με ένα πολιτικό για να έχετε το χαρτί ή να έχετε το σύμφωνο συμβίωσης. Το να είστε γραμμένοι μαζί στην Γερμανία θα δώσει πολλά πλεονεκτήματα και στην αρραβωνιαστικιά σου μιάς και θα έχει το δικαίωμα να παρακολουθεί μαθήματα Γερμανικών στο Πανεπιστήμιο σαν Gasthörerin μιάς και εσύ θα εργάζεσαι εκεί, Θα είναι ασφαλισμένη στην Οικογενειακή ασφάλεια και μπορεί να την διατηρήσει αν κάνει μια mini-job (μέχρι €400/μήνα). Επίσης όταν θα νοικιάσεις σπίτι θα πρέπει να την δηλώσεις πάνω στο συμβόλαιο για να μπορεί να εγγραφεί στην Γερμανία. Τα φορολογικά τα δικά σου θα είναι τελείως διαφορετικά αν είσαι παντρεμένος θα πάς κατηγορία ΙΙΙ ή ΙV ενώ ανύπαντρος είσαι στην Ι. Καλή δύναμη!

                              Familienangehörige mitversichern: Bei der TK können Sie Ihre Familienangehörigen beitragsfrei mitversichern - einfach den Online-Antrag ausfüllen.


                              Το σύμφωνο συμβίωσης ή άλλη μορφή καταχωρισμένης συμβίωσης που έχετε συνάψει σε μια χώρα της ΕΕ αναγνωρίζεται σε άλλη χώρα της ΕΕ; Ποια δικαιώματα και υποχρεώσεις συνεπάγεται για σας;
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                καλημερα starkjch ενδιαφερομαι για συγκατοικηση αν θελεις αν δεν εχεις βρει καποιον πες μου.

                                Comment

                                Working...
                                X