Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    να βρεις την ενωση ενοικιαστων κοντα στο σπιτι σου ,πληρωνεις μια συμβολικη τιμη (sic) της ταξης των 60 ευρω και αυτοι εχουν δικηγορους και <τρεχουν> αυτη την εταιρεια.

    Comment


      Σ'ευχαριστώ kosofos για τη βοήθεια.Ξεκινάω vhs τέλος Φλεβάρη εντατικά μαθήματα και μέχρι το καλοκαίρι θα παντρευτούμε κιόλας γιατί 300 ευρώ παραπάνω στον μισθό δεν είναι και λίγα.

      Comment


        τα παντα.ΚΤΕΟ Πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη σας εταιρεια αδεια κυκλοφοριας του οχηματος ελαστικα καταλληλα και φυσικα φαρμακειο και πυροσβεστηρα.
        Οσο για το καραβι θα σου πουνε οταν βγαλεις το εισιτηριο τι ωρα πρεπει να εισαι εκει..
        Better Think twice instead once

        Comment


          Πρεπει να ρωτησεις σε ενα καταστημα vodafone αν αφηνει το VOIP ωστε να λειτουργησει το viber/skype και γενικα ολες τις instant messaging εφαρμογες.
          Πχ στην Ελλαδα η Κοσμοτε εχει το voip σε ολους τους συνδρομητες της ενεργοποιημενο η vodafone σε συμβολαια και στην καρτοκινητη απλα πρεπει να παρεις στην εξυπηρετηση πελατων και να ζητησεις ενεργοποιηση.
          Ισως κατι αναλογο ισχυει και με εκει
          μονο σε ενα καταστημα vodafone θα μαθεις.
          (ΥΓ (VOIP) ειναι το πρωτοκολλο επικοινωνιας οπου λειτουργουν οι εφαρμογες οπως Skype/viber/Whatsapp/Tango/MSN etc στα κινητα/Η/Υ/Tablet... και πολλες εταιρειες δεν το εχουν ενεργοποιημενο απο την αρχη για λογους οικονομιας κινησης δεδομενων στα δικτυα τους)
          Better Think twice instead once

          Comment


            paidia epeidi kati exei ginei me to logariasmo edo kai den mporo na diabaso ola ta mnm pou m stelnetai, ean kapoios ediaferetai as mou stylei mnm kateutheian sto e mail m
            pg861@hotmail.com

            Comment


              SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΔΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ

              Παιδιά καλησπέρα! Βρίσκομαι στη Γερμανία από τον Αύγουστο και τώρα συγκατοικώ με την κοπέλα μου στη Νυρεμβέργη και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: H κοπέλα μου μένει σε ένα δυάρι στο κέντρο της Νυρεμβέργης και με έχει δηλώσει επίσημα στο Einwohneramt σαν φιλοξενούμενο από 1ης Γενάρη 2013. Το Mietevertrag είναι στο όνομά της και σ' αυτο το σπίτι ζεί από το Μάϊο του 2011. H σπιτονοικυρά και ιδιοκτήτρια του σπιτιού μόλις έμαθε ότι συγκατοικούμε μαζί ανακοίνωσε προφορικά στην κοπέλα μου ότι δεν μπορεί να βάλει τρίτο άτομο μεσα (δηλαδή εμένα) και ότι πρέπει να αποχωρήσουμε από το σπίτι αν μείνουμε και οι δυο παρ ότι το σπίτι είναι δυάρι 45 τετραγωνικά. Να τονίσω ότι η ιδιοκτήτρια το πρόβλημα δεν το έχει με την κοπέλα μου της επιτρέπει να συνεχίσει να μένει μονη της, αλλά με μένα επειδή είμαι τρίτο άτομο. Επειδή το θέμα είναι πολύ σημαντικό για εμάς θα ήθελα να ρωτήσω τί ισχύει σ αυτήν την περίπτωση και ποιά είναι τα δικαιώματά μας; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

              Comment


                Καλημέρα Sportbilly79,

                Δεν την είχατε ενημερώσει ότι θα μένεις και εσύ μέσα στο σπίτι? Αν όχι τότε έχει όλο το δίκαιο να κάνει ότι θέλει (της δίνει το δικαίωμα ο νόμος). Δικαιούσασταν μόνο max 6 βδομάδες να μείνεις χωρίς να την ενημερώσετε. Μετά πρέπει να ενημερωθεί πόσο μάλλον αν σε δήλωσε η κοπέλα σου στον δήμο και σαν φιλοξενούμενο.

                "Besuch der länger als 6 Wochen in der Wohnung lebt, ist lt. geltender Rechtssprechung "NICHT" mehr als Besuch anzusehen, dann diesen Vertrag nicht mehr verlängern, bzw. termingerecht kündigen."


                Και αυτό γίνεται (εκτός και απο άλλους λόγους) πιο πολύ για τα λεγόμενα Nebenkosten (τα κοινόχρηστα) στα οποία είναι μέσα η τιμή για τον φόρο στον δήμο, σκουπίδια, νερό και τα γενικά κοινόχρηστα. Εσείς δίνεται στον ιδιοκτήτη ένα ποσό τον μήνα που είναι kaltmiete+Nebenkosten. Ο ιδιοκτήτης μετά πληρώνει εκεί που πρέπει μετά τα παραπάνω έξοδα. Ο δήμος χρεώνει τον ιδιοκτήτη ανάλογα με τα άτομα που μένουν στο σπίτι (λογικό περρισότερα σκουπίδια κ.α), όπως και δύο άτομα καταναλώνουν περισσότερο νερό απο ένα. Αυτή όταν νοίκιασε η κοπέλα σου το σπίτι έβγαλε ένα μέσο όρο για ένα άτομο το χρόνο, το διαίρεσαι δια 12 και βγήκαν τα Nebenkosten.

                Η συμβουλή μου. Μην το παίξετε ανταρσία. Προσπαθήστε να μιλήσετε μαζί της και αν το πρόβλημα της είναι το παραπάνω που περιέγραψα να κάνεται ένα νέο συμβόλαιο με υψηλότερα Nebenkosten. Τώρα αν σκαλώσει στο ότι δεν την ενημερώσατε και δεν θέλει να σας το νοικιάσει τότε πρέπει να φύγετε απο εκεί.

                Η διαδικασία και οι όροι που διέπουν την ενοικίαση στην Γερμανία είναι τελείως διαφορετικοι απο την Ελλάδα. Δεν υπάρχει "Εγώ πληρώνω κάνω ότι θέλω". Κύριως του σπιτιού παραμένει πάντα ο ιδιοκτήτης!

                Καλή δύναμη και ενημέρωσε μας!

                *Μελετήστε και αυτό http://www.internetratgeber-recht.de..._wohnung_8.htm
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Παιδιά σας ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας! Η κοπέλα μένει μόνη της ήδη 2 χρόνια εγώ προέκυψα πρόσφατα (μετακόμισα από το Muenster που έμενα) λόγω της σχέσης μας και δηλώθηκα από 1η Γενάρη. Διάβασα τη σελίδα που παρέθεσες φίλε Kosofe και λέει για 6-8 βδομάδες μπορώ να μείνω χωρίς να ενημερωθεί. Είπαμε στην ιδιοκτήτρια να κάνουμε νέο Vertrag με αυξημένο ενοίκιο και κοινόχρηστα αλλα και πάλι δεν δέχεται η σκα....γρια (με συγχωρείτε αλλά είναι!) Προφανώς δεν με έχει δει με καλό μάτι δεν εξηγείται αλλιώς με την κοπέλα δεν εχει πρόβλημα. Το σπίτι είναι δυάρι αλλά δεν δέχεται να μείνουμε και οι δυο. Επομένως έχουμε αρχίσει ήδη να ψάχνουμε για νέο σπίτι. Το πρόβλημα δεν θα υπήρχε αν δεν έμενε και η ίδια στην πολυκατοικία γιατί μια μέρα αναπόφευκτα με είδε. Κάπου διαβάσαμε με την κοπέλα μου ότι αν είμασταν αρραβωνιασμένοι ή παντρεμένοι δεν θα μπορούσε με τίποτα να με διώξει γιατί θα είμασταν επίσημα ζευγάρι και θας προστάτευε ο Γερμανικός νόμος! Και όμως υπάρχει τέτοιος νόμος τον διαβάσαμε χτές το βράδυ! Στη Γερμανία αν είσαι παντρεμένος ή έχεις κάνει σύμφωνο συμβίωσης έχεις όλα τα σχετικα προνόμια...

                  Comment


                    Οπότε μην την ψάχνεις ο κακός ιδοκτήτης είναι χειρότερος απο τσιμπούρι. Ψάχτε ένα σπιτάκι άλλο αν θέλετε ή ξέρεις κουλούρα και γρήγορα!!!
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Originally posted by kosofos View Post
                      Οπότε μην την ψάχνεις ο κακός ιδοκτήτης είναι χειρότερος απο τσιμπούρι. Ψάχτε ένα σπιτάκι άλλο αν θέλετε ή ξέρεις κουλούρα και γρήγορα!!!
                      Όπως τα λές είναι φίλε Kosofe δυο δρόμοι υπάρχουν ή παντρευόμαστε ή ψάχνουμε για σπίτι!

                      Comment


                        γεια σας
                        υπαρζει καποιος που θα ηθελε συγκατοικο για λιγο καιρο στη γερμανια ή αυστρια ?
                        (εννοειται να μοιραστουμε τα εξοδα... )
                        θελω να προσπαθησω να βρω δουλεια εκει ως οδηγος
                        ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

                        Comment


                          μπορει να μου στειλει kai mail sto coolcatvag@gmail.com

                          Originally posted by dimvagg View Post
                          γεια σας
                          υπαρζει καποιος που θα ηθελε συγκατοικο για λιγο καιρο στη γερμανια ή αυστρια ?
                          (εννοειται να μοιραστουμε τα εξοδα... )
                          θελω να προσπαθησω να βρω δουλεια εκει ως οδηγος
                          ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

                          Comment


                            zhtw na sugkatoikisw...

                            geia sas
                            uparxei kaneis pou prosferei dwmatio gia sugkatoikisi germania i austria?
                            thelw na anevw amesa panw gia douleia
                            parakalw an gnwrizete kanenan peite mou edw i sto mail mou coolcatvagg@gmail.com

                            euxaristw

                            Comment


                              Αυτο που καταλαβα απο την μικρή εμπειρία μου στο βερολίνο (εχω αλλαξει 2 σπιτια), ειναι ότι ευτυχώς βρίσκεις λογικές τιμές σε σπιτια αλλα το να μπορέσεις να το νοικιάσεις ειναι αρκετά δύσκολο.
                              Σε κάθε σπίτι πηγαινουν πανω απο 10 υποψήφιοι ενοικιαστές και θελει πολυ τύχη για να το παρεις εσυ!

                              Comment


                                καλημέρα!!!συγνώμη για το θάρρος που πήρα, αλλά πλέον δεν ήξερα που αλλού
                                να απευθυνθώ!

                                ονομάζομαι Αναστασία βρίσκομαι στην Ελλάδα και την επόμενη Τετάρτη
                                έρχομαι Μόναχο με την ξαδέρφη μου Κατερίνα!η Κατερίνα έχει βρει δουλειά
                                στο Μόναχο, και προσπαθήσαμε εδώ και καιρό να βρούμε και σπίτι με
                                συγκάτοικους! Δυστυχώς όμως καταφέραμε να πέσουμε σε απατεώνες και μας
                                έχουν 'φάει' αρκετά χρήματα...Απευθύνομαι σε εσάς αν θα μπορούσατε με
                                κάποιο τρόπο να μας καθοδηγούσατε ή ακόμη και αν γνωρίζατε για
                                ενοικιαζόμενα σπίτια!Πλέον δεν έχουμε που να μείνουμε και τα έξοδα ακόμη
                                και σε ένα ξενοδοχείο είναι αφόρητα!

                                σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
                                Αναστασία

                                Comment

                                Working...
                                X