Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by katerfit View Post
    Ενας χριστιανος βρε πατριωτακια να μου πει τι να κανω με ενα προστιμο κατεβασμας ταινιων ,,,γιατι θα σκασω !!!
    Εχει δωσει ιδιοκτητης της οικοδομης την συνδεση του σταθερου ιντερνετ-Passwort σε ολους που νοικιαζουμε... σε εμενα για δεκα μερες, μετα το εκοψε επειδη κατηγορει οτι απο το δικο μου λαπτοπ εγινε, εγω δεν εχω ιδεα απαυτα,ουτε εχω πολλες γνωσεις κομπιουτερ,(ουτε skype δεν γνωριζω)... δηλαδη πιστευει οτι ο φιλος μου που ηρθε επισκεψη το εκανε...
    Και μας στελνει συνεχεια γραμματα μεσω δικηγορου για να αναλαβουμε το προστιμο, με εξοδα δικηγορων γυρω στα 2000!!
    Τι λεει ο νομος; 5 ατομα μοιραζομασταν εκεινες τις μερες το ιντερνετ,γιατι δηλαδη εμεις να πληρωσουμε....
    Ο φιλος μου λεει οτι συμφωνα με τον νομο , ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ- ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ τετοια προστιμα...
    Απειλει πως θα βρω τον μπελα μου, αν γινει δικαστηριο θα ανεβουν τα εξοδα, και...και...και.
    Εγω του λεω ΕΝΑ : Βγαλε το ονομα μου εξω απο την μηνυση ,δεν ξερω απο αυτα !!!! ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!
    Ρωτησε δικηγορο .μην το αφησεις ετσι!!
    τι συνδεση ηταν?ΤΕΛΕΚΟΜ?

    Comment


      Τεχνικός υπολογιστών ειμαι και σου λέω οτι δεν μπορεί να ξέρει αν εσύ κατεβασες την ταινία η οχι ..
      Σε ψαρώνει για να πληρώσεις το προστιμο .
      Εσύ οταν συνδέθηκες σε αυτό το δίκτυο πήρες μια IP δλδ μια διεύθυνση σε νούμερο για να αναγνωρίζει το ρουτερ ποιος πελάτης είσαι .. ετσι παιρνουν και οι αλλοι που ειναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο .. ετσι παιρνουν και αν ειναι 200 ατομα πανω σε αυτό το δίκτυο ..οταν όμως χτυπάς ενα Domain στο ιντερνετ , βγαίνεις με την WAN IP που έχει το ρουτερ σου απο τον Provider . Δλδ ειτε βγαινεις εσυ ειτε ο γειτονας που ειναι συνδεδεμένος είτε τα 200 άτομα ταυτόχρονα που ειναι συνδεδεμένα θα βγούνε με 1 μοναδική IP που παιρνει το ρουτερ απο τον ISP .
      Οταν κατεβάζεις μια ταινία με τορρεντ εσυ το μόνο στοιχείο που δίνεις στον Torrent Tracker ειναι μια διευθυνση IP δλδ αυτή που βγαινουν και οι γείτονες σου που ειναι συνδεδεμένοι πανω στο δίκτυο , και κάποια στοιχεία οπως το Peer_ID που όμως π.χ το Utorrent κάθε φορά που το ανοίγεις και συνδέεσε στο DHT δημιουργεί καινουργιο .
      Με λίγα λόγια δεν μπορεί να ξέρει κάποιος ποιος απο το εσωτερικό δίκτυο κατέβασε μια ταινία ειδικά εάν χρησιμοποιείς το utorrent που οντως δεν δίνει πολλές πληροφορίες , παρα μόνο την εξωτερική IP του ISP με την οποία μπορεί κάποιος που διεκδικεί δικαιώματα ταινιών κτλπ και θέλει να σε κυνηγήσει να ζητήσει απο τον ISP έχοντας την IP σου και την Timestamp ποίος συνδρομητής την είχε την συγκεκριμένη στιγμή και να σε βρεί . Έτσι λοιπόν και το πρόστιμο θα πάει στον συνδρομητή που είχε την συγκεκριμένη στιγμή που κατέβηκε το "torrent".
      Με λίγα λόγια . Δεν μπορεί να ξέρει ο ιδιοκτήτης σου οτι εισαι εσύ γιατί δεν μπορεί να γνωρίζει ποιά εσωτερική IP κατέβασε το τορρεντ την συγκεκριμένη ταινία . To DHCP εξάλλου εχει Release time και μετά απο κάποια λεπτά που εχεις εκτός δικτύου την συσκευή σου ελευθερώνει την εσωτερική σου IP και την δίνει σε άλλο πελάτη . ...
      Οποτε πηγαινε σε ενα δικηγόρο εάν σου κάνει μυνηση μαζί με εναν τεχνικό να του εξηγήσει η δεν ξέρω πως τα ψάχνουν αυτοί και θα εισαι οκ..αλλα πρίν ομως πας σε δικηγόρο πηγαινε σε αυτόν και πες του να σου εξηγήσει πως ξέρει οτι ησουν εσυ και οχι καποιος αλλος απο το δίκτυο.Που το βασιζει ..ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        Originally posted by katerfit View Post
        Ενας χριστιανος βρε πατριωτακια να μου πει τι να κανω με ενα προστιμο κατεβασμας ταινιων ,,,γιατι θα σκασω !!!
        Εχει δωσει ιδιοκτητης της οικοδομης την συνδεση του σταθερου ιντερνετ-Passwort σε ολους που νοικιαζουμε... σε εμενα για δεκα μερες, μετα το εκοψε επειδη κατηγορει οτι απο το δικο μου λαπτοπ εγινε, εγω δεν εχω ιδεα απαυτα,ουτε εχω πολλες γνωσεις κομπιουτερ,(ουτε skype δεν γνωριζω)... δηλαδη πιστευει οτι ο φιλος μου που ηρθε επισκεψη το εκανε...
        Και μας στελνει συνεχεια γραμματα μεσω δικηγορου για να αναλαβουμε το προστιμο, με εξοδα δικηγορων γυρω στα 2000!!
        Τι λεει ο νομος; 5 ατομα μοιραζομασταν εκεινες τις μερες το ιντερνετ,γιατι δηλαδη εμεις να πληρωσουμε....
        Ο φιλος μου λεει οτι συμφωνα με τον νομο , ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ- ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ τετοια προστιμα...
        Απειλει πως θα βρω τον μπελα μου, αν γινει δικαστηριο θα ανεβουν τα εξοδα, και...και...και.
        Εγω του λεω ΕΝΑ : Βγαλε το ονομα μου εξω απο την μηνυση ,δεν ξερω απο αυτα !!!! ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!
        Γεια σου katerfit !
        Αν είναι όπως μας τα περιγράφεις συμφωνώ με τον Chrisgr ότι,
        ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ.
        Ζητησέ του να το αποδείξει.
        ΔΕΝ είναι δυνατόν να σε κατηγορεί χωρίς αποδείξεις.
        Μην φοβάσαι και μην στεναχωριέσαι.
        ΜΗΝ του ξαναπείς ότι ΔΕΝ ξέρεις από κομπιούτερ , γιαυτό σου ζητάει εσένα τα λεφτά γιατί του λές ότι ΔΕΝ ξέρεις από αυτά .
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Αληθευει οτι υπαρχουν πανσιον στην Στουτγκαρδη με 15 ευρω τη βραδια ή ενα φθηνο μηναιο???Οποιος γνωριζει ,ας γραψει και τηλεφωνο!Για κεντρο ενδιαφερομαι
          Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
          Dalai Lama

          Comment


            Originally posted by naskal View Post
            Αληθευει οτι υπαρχουν πανσιον στην Στουτγκαρδη με 15 ευρω τη βραδια ή ενα φθηνο μηναιο???Οποιος γνωριζει ,ας γραψει και τηλεφωνο!Για κεντρο ενδιαφερομαι
            Υπάρχουν....ψάξε λίγο...

            Stuttgart Hostel - Vandrarhem i Stuttgart från 15 euro ! - HostelBookers

            Hotels Stuttgart bei Hotelreservierung.de günstig buchen

            http://www.inter-hostel.com/
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Ludwigsburger Straße 158 Zuffenhausen 70435 Stuttgart . Το εχει Ελληνας απο κατω εχει εστιατοριο δεν ξερω αν το εχει ανοιξει κτλπ..χτυπατε χαλαρα την πορτα και ρωτατε για δωματιο ..η ταρίφα ειναι 400-450 ευρό τον μήνα το άτομο η 600 τα 2 άτομα. Οπου σας πιάσει ..καντε παζάρια..μετα ξέρω και ακόμα ενα αλλα ειναι ακριβό πολύ δεν αξίζει ..
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                Originally posted by patrioten View Post
                Γεια σου katerfit !
                Αν είναι όπως μας τα περιγράφεις συμφωνώ με τον Chrisgr ότι,
                ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ .
                Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.... Ετσι τα εχω καταλαβει και εγω....
                Ο φιλος μου, εδω και καιρο, εχει ρωτησει δικηγορο και του ειπε να μην κανουμε τιποτα - ειναι γελοιο ,δεν μπορει να κανει τιποτα και λαμβανουμε συνεχεια νεες προθεσμιες, επειδη ακριβως δεν ΤΟΛΜΑΕΙ να μας παει δικαστηριο, επειδη θα χασει και θα πληρωσει ολα τα εξοδα!!
                Του ειπα οτι δεν ξερω απαυτα για με αφησει ησυχη, επειδη με πιεζε καθε φορα που συναντιομασταν εξω απο την οικοδομη ή στις σκαλες...
                Τελευταια φορα του ειπα οτι ο φιλος δεν μου λεει τις επομενες κινησεις του...για να εχω ηρεμια - και απο τοτε δεν με ξαναρωτησε
                Ξεκινω Πανεπιστημιο τον Απριλη .... και η μονη μου εγνοια ειναι πως θα τα καταφερω εκει και με τα οικονομικα μου ... ολα τα αλλα δεν πρεπει να με ταραζουν... αν εχω μια ταξη στην ζωη μου και δεν ενοχλω κανεναν..
                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !

                Comment


                  chrisgr σ ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!!!!!!!!
                  Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                  Dalai Lama

                  Comment


                    Originally posted by Chrisgr View Post
                    Ludwigsburger Straße 158 Zuffenhausen 70435 Stuttgart . Το εχει Ελληνας απο κατω εχει εστιατοριο δεν ξερω αν το εχει ανοιξει κτλπ..χτυπατε χαλαρα την πορτα και ρωτατε για δωματιο ..η ταρίφα ειναι 400-450 ευρό τον μήνα το άτομο η 600 τα 2 άτομα. Οπου σας πιάσει ..καντε παζάρια..μετα ξέρω και ακόμα ενα αλλα ειναι ακριβό πολύ δεν αξίζει ..
                    Chrisgr
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      παιδια SOS!!!στειλτε μου μηνυμα οσοι εχετε γνωστη πανσιον στη στουτγκαρδη με δωματια που πληρωνεις μηνιαια!!!Καποιοι δεν εχουν κανενα δωματιο αδειο!!!!
                      Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                      Dalai Lama

                      Comment


                        Αρχικά Εξοδα για μετανάστευση στην Γερμανία για τους πρώτους πολυ δύσκολους μήνες

                        Καλησπέρα σας παιδιά.

                        Ηθελα την βοηθειά σας και τις γνώμες σας εμπειρικά,σχετικά με τα αρχικά έξοδα που χρειάζεται κανείς για να μεταναστεύσει στην Γερμανία.

                        Εχω ξεκινήσει στην Ελλαδα μαθηματα Γερμανικων απο περισυ τον Απριλιο,και ευελπιστω τον Σεπτεμβριο με το καλο να εχω τελιωσει τυπικα το (Β1) και να μπορεσουμε με την κοπελα μου (τυγχανουμε και εμεις οπως και παρα πολυς κοσμος πολλα χρονια ανεργοι εδω στην Ελλαδα) να φυγουμε.Ασχετως αν και αυτο με το Β1 ειναι ατοπο,διοτι τα Γερμανικα δεν μπορει καποιος να τα μαθει καλα αν δεν βρισκεται στην Γερμανια και να γραφτει εκει αναγκαστικα στην ποιο φτηνη λυση των volkshochschule.Απο την αλλη τυγχανω και εγω ενας απο τους πάμπολλους ατυχους,που του ειχαν υποσχεθει (απο περισυ για να πηγενα φετος το καλοκαιρι) φιλοξενια και εργασια στην Γερμανια και στην συνεχεια εξαφανιστηκε ο γνωστος κτλ (τον ψαχνουμε απο τον περασμενο Δεκεμβριο).Δεν το βαζουμε ομως κατω και θα προσπαθησουμε μονοι μας.

                        Ως τωρα αποσα εχω διαβασει στο φορουμ,τα δεδομενα ειναι 2.Ευκολοτερα μπορει να βρει κανεις δουλεια σε (φιρμα εταιρεια-γραφειο ενοικιασεως προσωπικου) παρα σπιτι.Και γενικα καλο ειναι (αποσα εχω διαπιστωσει γενικα απο ερευνα μου στο ιντερνετ) να αποφευγουμε να συνεργαστουμε με Ελληνικα γραφεια ευρεσεως εργασιας και γενικα με Ελληνες (δυστηχως).Αραγε εδω παμε στα Γερμανικα Γραφεια Ευρεσεως εργασιας τα αναγνωρισμενα απο το Γερμανικο κρατος με τις συγκεκριμενες συμβασεις,τα οποια δυστηχως προσφερουν τον μηνα στους εργαζομενους (πανω-κατω) στα 1000 ευρω καθαρα.

                        Αραγε αν πες σταθουμε τυχεροι και βρουμε με την κοπελα μου δουλεια απο αυτα τα γραφεια,θα βγαζουμε και οι 2 μαζι γυρω στα 2000 Ευρω τον μηνα η μπορει και λιγοτερα.Γιατι οπως ξερουμε ειδικα τους πρωτους μηνες (τους ποιο συμαντικους) τα γραφεια αυτα κρατανε αναλογα την συμβαση απο 300-400 Ευρω εκαστος/αναλογα παντα την συμβαση (χωρις να ειμαι σιγουρος ακριβως για αυτο,απλα απο κατι συζητησεις που ειχα δει στο ιντερνετ το λεω).Αραγε παμε στον μηνιαιο μισθο 2 ατομων στα (1400 Ευρω) για τους πρωτους μηνες!!!Και σου κρατανε τα χρηματα πανω στην φαση που πρεπει να κανεις οικονομια για να μπορεσεις μεσα στους πρωτους μηνες να μαζεψεις κανα 5000ρο Ευρω (χοντρικα) για να μπορεσεις να νοικιασεις σπιτι καποια στιγμη!!!(3 νοικια + 1 τρεχον στον σπιτονοικοκυρη + 3,5 νοικια ως μισθο αν δεν κανω λαθος στον μεσιτη που θα σου βρει το σπιτι,αφου ως γνωστον εχει καθιερωθει στην Γερμανια η ευρεση κατοικιας μεσω μεσιτη,εκτος αν τυχει και εισαι παρα πολυ τυχερος και βρεις μονος σου,πολυ σπανιο ισως αυτο,η αν τυχει και εχεις εκει κανα Ελληνα γνωστο πραγμα απιθανο).

                        Οσο αφορα την αρχικη μας διαμονη,εχω δει οτι υπαρχουν οι πασιον (κατοικιες με κοινοχρηστο μπανιο κτλ) που οι τιμες ημερησιας διαμονης ξεκιναν απο τα 15 Ευρω,σε σχεση με τα ξενοδοχεια οπου μπορεις να βρεις απο 30 ευρω και πανω στην ημερησια διαμονη.Κανενα προβλημα με αυτο,οπως ολος ο κοσμος ας μεινουμε και εμεις σε πασιον.

                        Τα ερωτηματα μου ομως ειναι τα εξης:

                        1)Αν υποθεσουμε οτι τους πρωτους μηνες βγαζουμε 1400 ευρω καθαρα και οι 2 λογω των κρατησεων και στην συνεχεια 2000 ευρω καθαρα,το ερωτημα μου ειναι ποτε θα καταφερουμε να μαζεψουμε 5000 Ευρω χοντρικα για να νοικιασουμε σπιτι???

                        Καταρχας φευγοντας απο την Ελλαδα θα με βοηθησει ο Θειος μου (ναι μονο σε αυτο ειμαι λιγο τυχερος) με δανεικα που θα παρει απο τραπεζα γυρω στα 2000 ευρω,δεν μπορει περισσοτερα,με τον ορο να τα ξεχρεωσουμε μεσα σε 1 με 1,5 χρονο το πολυ.Χρηματα τα οποια πρεπει αμεσα το πολυ απο τον 3ο μηνα να του στελνω στην Ελλαδα (αυτος ειναι ο ορος της συμφωνιας μας δυστηχως).

                        Απο αυτα τα χρηματα οπως ταχω υπολογισει θα ξοδευτουν
                        α)Τα εισητηρια αεροπλανου (κανα 200 ευρω)
                        β)Οι πρωτοι 2 μηνες για ενοικιαση σε πασιον κανα (900 Ευρω)
                        γ)Κατι μεταφρασεις κτλ,για να μην πω για διαβατηρια που δεν θα βγαλουμε αναγκαστικα για οικονομια και για φαγητο και λοιπα εξοδα

                        Ενα τυπικο μηνιαιο σχεδιο εξοδων για 2 ατομα βαση οσων εχω διαβασει ειναι το εξης:

                        250 (να στελνω καθε μηνα Ελλαδα για το δανειο)
                        450 (εξοδα διαμονης 15 Ευρω ανα μερα)
                        240 (ανα 1,5 μηνα για VHS-Volkshochschule,αναγκαστικα αφου αμα δεν παμε δεν θα μπορεσουμε ποτε να μαθουμε καλυτερα τα Γερμανικα ωστε ναχουμε αργοτερα περισσοτερες επιλογες σε εργασιες)
                        350 (Super Market,αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ Με τα χιλια ζορια)
                        160 (2 μηνιαιες καρτες μετακινησης μεσαιας ζωνης)
                        35 (Σταθερο τηλ,ιντερνετ κτλ,το οποιο θα χρειαστει για να μπορεσουμε και αργοτερα να ψαχνουμε δουλεια μεσω ιντερνετ αφου ως γνωστον πρεπει να στελνεις βιογραφικα κτλ)
                        20 με 40 (2 με 4 Καρτες κινητων τον μηνα των 10 Ευρω)
                        50 Ευρω (χοντρικα παντα για ποσιμο νερο σε μπουκαλια αφουν στην Γερμανια εχει θεμα με το νερο γενικα δεν πινετε,εχει ασβεστη κτλ,αραγε πρεπει να αγοραζουμε νερο καθε μηνα)
                        (Συνολο 1575 Ευρω) μονο αυτα,δεν βαζω μεσα τα υπολοιπα αρχικα εξοδα/μηνα για να φτιαξουμε και εκει στην Γερμανια διαφορα χαρτια, η να αγορασουμε ρουχισμο καλο λογω κρυου,κανα μικροεπιπλο κτλ και ενα σωρο αλλα μικροεξοδα που δεν τα περιμενεις.Που αν υπολογισουμε και αυτα δεν θα τελιωσουν (μακροχρονια μεσα στο 1ο ετος) ποτε οι λογαριασμοι.

                        Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν εργαστουμε και οι 2 στην αρχη για τους πρωτους 3 εως 6 μηνες με 1400 ευρω,θα πρεπει να κανουμε ακομα περισσοτερη οικονομια απο οσα ανεφερα παραπανω.Μετα το μηνιαιο εισοδημα θα παει στα 2000 ευρω (ομως δεν ξερουμε για ποσο καιρο,αφου ως γνωστον οι εταιρειες αυτες αλλες σου κανουν συμβαση για 6 μηνες,αλλες για 12 και παει λεγοντας χωρις να ξερεις για το ποσο θα σε κρατησουν στην δουλεια).

                        Το ερωτημα τωρα ειναι,στο ποτε τελικα θα καταφερουμε να μαζεψουμε γυρω στα 5000 για να μπορεσουμε να νοικιασουμε επιτελους διαμερισμα.Θα τα καταφερουμε ποτε τελικα?Η θα παμε Γερμανια και σε λιγο καιρο θα ξαναγυρναμε πισω Ελλαδα?Και ποσο καιρο θα χρειαστει τελικα να μενουμε σε αθλιες συνθηκες σε πασιον κτλ.

                        Πανω σε ολα αυτα αν κρινουμε απο τα παραπανω,πιστευω οτι ολα αυτα δεν διαφερουν και πολυ απο την εκμεταλευση (καπου τα διαβαζα) που γινεται στα Ελληνικα εστιατορια.Διοτι και στις 2 περιπτωσεις τελικα χρειαζεται καποιος πολυυυυυυυυ καιροοοοοοοο για να καταφερει να εχει μια στοιχειωδη ανεξαρτοποιηση και να μπορεσει να ζησει σε φυσιολογικα πλαισια σαν ανθρωπος και οχι σαν σκλαβος.

                        Και πανω σε αυτα αναρωτιεμαι τελικα μηπως η κριση εχει αρχισει και χτυπαει και την Γερμανια και σιγα σιγα ολη την Ευρωπη?Δεν εξηγηται αλλιως η πολιτικη αυτη της Γερμανιας ειδικα με τα σκλαβογραφεια ευρεσεως εργασιας.

                        Αν εχετε απο την εμπειρια σας καποιες καλυτερες προτασεις η γνωμες η συμβουλες οπως επισης να μας προτεινετε και ποιες απο τις απλες δουλειες ανειδικευτων με οσο το δυνατον καλυτερα χρηματα μπορουμε να κοιταμε,η γενικοτερα τι αλλο μπορουμε να κανουμε,η ποια ειδικοτητα απλη μπορουμε να ακολουθησουμε στην Γερμανια που ναχει προοπτικες να βρουμε καλυτερες εργασιες με καλυτερο μισθο,για να μπορεσουμε και εμεις οι ταλαιπωροι να καταφερουμε καποια στιγμη να φτιαξουμε την ζωη μας,θα ημουν υποχρεος.(Στηλτε και pm) οποιος τυχον δεν θελει για τους δικους του λογους να γραψει δημοσια.

                        Συγνώμη για το κατεβατο του μυνηματος,τα εγραψα οσο ποιο αναλυτικα μπορουσα,γιατι ειναι ζητημα ζωης και θανατου,ειμαι ειδη 34 ετων η κοπελια στα 30 και σε λιγο καιρο δεν θα μπορουν οι γονεις μας (μενουμε στο σπιτι των γονιων μας ο καθενας) να μας συντηρουν με τα οικονομικα προβληματα που εχουμε και οι 2,και μας βλεπω να κατανταμε αστεγοι σε λιγα χρονια 100%.Αυτο ειναι το ΜΟΝΟΝ σιγουρο.

                        Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων.

                        Comment


                          No comments
                          Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                          Comment


                            εγω θα απαντησω μονο σ αυτο που εγραψες : 450 (εξοδα διαμονης 15 Ευρω ανα μερα)

                            Αυτο φιλε μου τελικα δεν υπαρχει!Ψαχνω για τον αντρα μου εδω και ποσο καιρο ενα δωματιο και το μονο που βρισκω ειναι για ενα ατομο 600 ευρω και για δυο ατομα απο 450(δηλαδη 900!!!).δεν παιζει ρολο αν ειναι ζευγαρι!σαν κεφαλι σε βλεπουν!
                            Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                            Dalai Lama

                            Comment


                              Φιλε Chrisgr καταρχας σε ευχαριστώ που μπήκες στον κοπο και έγραψες ενα σωρο πράγματα.

                              Μερικές επισυμάνσεις:

                              1)Μην ακους οτι οταν θα βγάλει κάποιος το Β1 στην Ελλάδα και οταν έρθει στην Γερμανία θα μπορεί να μιλά καλά την γλώσσα.ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ δεν έχει το να μαθενει καποιος τα Γερμανικά στην Ελλάδα απο το να τα μαθένει στην Γερμανία.(Δυστηχώς φίλε).Και αυτό το διαπίστωσα απο πολλές συζητήσεις που διάβασα στο ιντερνετ μεχρι και απο γιατρους και μορφωμενους ανθρωπους (δες και εδω στο φορουμ πολλες συζητησεις),πολλοί που φέυγουν με Β2 και C1 απο Ελλάδα οταν πάνε Γερμανία δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη οταν βρίσκονται σε μια παρέα Γερμανών.Την Γερμανική γλώσσα την μαθαίνεις σωστά ΜΟΝΟ εκεί στην Γερμανία ταυτόχρονα με την ζωή και την τριβή στην καθημερινή ζωή,αναγκάζεσαι να την μάθεις.Τα μαθήματα στην Ελλάδα ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ αποτελούν ενα είδος ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ στο να στα εξηγήσει απλά κάποιος Ελληνας δάσκαλος στα Ελληνικά,διότι στην Γερμανία τα μαθήματα γίνονται ΜΟΝΟΝ στα Γερμανικά.

                              Οταν λεω θα γραφτουμε στα Volkshochschule,εννοω απο το Α1 αντε απο το Α2,(και ας εχουμε γνωσεις του Β1-αν και πτυχιο στην Ελλαδα δεν θα παρουμε λογω ελληψης χρηματων αλλα θα καλυψω σε μαθηματα μεχρι τον Σεπτεμβριο πληρως την υλη μεχρι το Β1),και μετα στην Γερμανια ξανα απο την αρχη στο ταχυρυθμο,αντε απο το Α2 επηδη θα ειμαστε λιγο ποιο προχωρημενοι.Η διαφορα θαναι απλα ΟΤΙ στην Ελλαδα θα μας τα εχει εξηγησει καποιος Ελληνας δασκαλος,ενω στην Γερμανια δεν προκειται να βγαλουμε ακρη μονο στα Γερμανικα (τουλαχιστον εγω αφου να φανταστεις ουτε καλα Αγγλικα ξερω).Ετσι εχωντας και τις γνωσεις των Γερμανικων απο Ελλαδα μεχρι το επιπεδο Β1 (εξηγημενες στα Ελληνικα,σημειωσεις κτλ) μετα στην Γερμανια να μπορεσουμε να τα μαθουμε ποιο ευκολα σε ενα ταχυρηθμο.Αραγε οτι λεμε για δουλεια μην νομιζεις οτι θα μιλαμε καλα οταν ερθουμε εκει (ετσι νομιζα και εγω στην αρχη περισυ) αλλα μετα επεσα απο τα συννεφα οταν ειδα τι πεζει στην πραγματικοτητα,και το συζητησα και με καποια ατομα.ΟΠΟΙΟΣ εχει την εσφαλμενη εντυπωση οτι θα μαθει τα Γερμανικα στην Ελλαδα και θα παει μετα στην Γερμανια νομιζωντας οτι θα μπορει να ανταπεξελθει (αμεσα) σε πολυ καλο επιπεδο δυστηχως (ειναι σε μεγαλη ΠΛΑΝΗ) και θα το διαπιστωσει αυτο οταν πατησει το ποδι του εκει και δεν θα μπορει να βγαλει ακρη.

                              (Αραγε για ναμαστε μεσα σε υπολογισμους το πλάνο ειναι οτι ενω θαχουμε γνωσεις Γερμανικων Β1 στην πραγματικοτητα θα ειμαστε σε επιπεδο Α1 αντε στο Α2 το πολυ εκει-αραγε απο δουλειες πρεπει να βρουμε κατι στα μετρα αυτα).Αποτι μαθαινεις στην Ελλαδα παντα να υπολογιζεις ενα με δυο επιπεδα κατω στην Γερμανια στην πραγματικη ζωη δηλαδη εκει στην πραξη.

                              2)Σχετικα τωρα με τις Leihfirma,οπως ειπες και εσυ φιλε μου δουλευες για την Μερσεντες αραγε λογω οτι επηδη σε βαλαν σε αυτην την εταιρεια να εργαστεις το σιγουρο ειναι οτι ο μισθος ηταν (λιγακι ποιο καλος) σε σχεση με τις αλλες εταιρειες,οχι καμια τρομερη διαφορα,συν οτι ειχες νυχτερινα αραγε εφτανες στα 1350.
                              Δεν εχουν ομως ολες οι Leihfirma συμφωνια με εταιρειες τυπου Μερσεντες,ουτε εχουν ολες νυχτερινα.
                              Το θεμα ειναι η συμφωνια πουχει η Leihfirma με την εκαστοτε εταιρεια που θα στειλει εκει για δουλεια,ο μισθος διαμορφωνεται αναλογα το ποσο που πληρωνει η εκαστοτε εταιρεια την Leihfirma.Και επηδη οι εταιρειες σαν την Μερσεντες (σπανιζουν εστω και απο Leihfirma να σε στειλουν να δουλευεις εκει και να βγαζεις κανα 100ρικο παραπανω),για ναμαστε σιγουροι τον μισθο πρεπει να τον υπολογιζουμε στα 1000 καθαρα,για να μην πω κανα 850ρι,900ρι κτλ,εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους σε συζητησεις και σε ξενα φορουμς.Και στο δικο μας εδω.(ΑΡΑΓΕ 1000ρικο και ΠΟΙΟ ΛΙΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρεπει να υπολογιζει καποιος για να μην βρεθει προ-εκπληξεως!).(1000 ευρω αραγε στο 8ωρο τον μηνα).

                              3)Για τις κρατησεις,δεν θυμαμε ακριβως καπου ειχα διαβασει στο φορουμ οτι τους πρωτους 3 μηνες? (μαλλον) σου κρατανε απο την Leihfirma καποια χρηματα γυρω στα 300-400 ευρω,εψαξα τωρα δεν μπορεσα να βρω που ακριβως το διαβασα,αν γνωριζει καποιος περισσοτερα επι του θεματος ας μας ενημερωσει.

                              4)Μου εγραψες αυτο:
                              Τρόφιμα 200 ευρώ ειστε καλά ..ειναι πολύ φτηνά στην Γερμανία τα τρόφιμα ειδικά απο Lidl - Aldi - Netto - Penny
                              Εγω ειχα γραψει αυτο:
                              350 (Super Market,αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ Με τα χιλια ζορια)
                              Οχι μονο το φαγητο δηλαδη.Αραγε δεν εχω κανει λαθος εδω.Εσυ αντιθετως μου γραφεις 200 ευρω μονο για το φαγητο.Ξεχασες τα υπολοιπα (αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ),αραγε μεσα ειμαι 350 Ευρω.Αντε πες 300 (που δεν το πιστευω με τιποτα).

                              5)Σε ολα τα αλλα οπως ειπες ειμαι μεσα.

                              6)Αυτο τωρα με τις δευτερες δουλειες τις 4ωρες (Mini jobs) εννοηται θα το κοιταξουμε και οι 2 αμεσα αν καταφερουμε τελικα και εγκατασταθουμε εκει.

                              naskal ειπες:
                              εγω θα απαντησω μονο σ αυτο που εγραψες : 450 (εξοδα διαμονης 15 Ευρω ανα μερα)
                              Αυτο φιλε μου τελικα δεν υπαρχει!Ψαχνω για τον αντρα μου εδω και ποσο καιρο ενα δωματιο και το μονο που βρισκω ειναι για ενα ατομο 600 ευρω και για δυο ατομα απο 450(δηλαδη 900!!!).δεν παιζει ρολο αν ειναι ζευγαρι!σαν κεφαλι σε βλεπουν!
                              Σοβαρά τώρα???Αυτο που φοβομουν δηλαδή,καλά τοχα ψιλιαστεί,εκανα λάθος τοτε σε αυτό,νόμιζα ηταν για 2 ατομα οι τιμές αυτες.Με τις πασιον δεν ταχω ψαξει τόσο καλά,διοτι οπως ειπα μεχρι και πριν λιγο καιρο πίστευα οτι θα μας φιλοξενουσαν,τωρα αρχισα την ερευνα για αυτα.ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟ και τα πραγματα γινονται ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ!

                              Με τα κανονικα ξενοδοχεια τι παιζει παιδια?Καπου ειχα δει σε ενα σιτε πριν κατι μηνες που το ειχα ψαξει προχειρα,τις τιμες να ξεκιναν το δικλινο στα 30 Ευρω,αλλα δεν ειχα δει τι παρεχει κτλ (αν εχει πλυντηριο,κουζινα κτλ μεσα).Πλακα πλακα με την τιμη πουχα δει στο δικλινο,ιδια χρηματα με την πασιον βγαινει στα 900 τον μηνα,βεβαια δεν ειχα προσεξει τι παρεχει το δικλινο.

                              Αραγε λοιπον αλλαζουνε παντελως οι υπολογισμοι ξανα προς το χειροτερο (900 Ευρω τον μηνα) λοιπον!
                              -----------------------------------------------------------------

                              Αραγε το μηνιαίο σχέδιο εξόδων για 2 ατομα βάση των όσων είπαμε διαμορφώνεται ως εξης:

                              250 (να στελνω καθε μηνα Ελλαδα για το δανειο)
                              900 (εξοδα διαμονης 30 Ευρω ανα μερα για 2 ατομα)
                              240 (ανα 1,5 μηνα για VHS-Volkshochschule,αναγκαστικα αφου αμα δεν παμε δεν θα μπορεσουμε ποτε να μαθουμε καλυτερα τα Γερμανικα ωστε ναχουμε αργοτερα περισσοτερες επιλογες σε εργασιες)
                              350 (Super Market,αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ Δεν αλλαζει για ναμαστε μεσα)
                              160 (2 μηνιαιες καρτες μετακινησης μεσαιας ζωνης)
                              35 (Σταθερο τηλ,ιντερνετ κτλ,το οποιο θα χρειαστει για να μπορεσουμε και αργοτερα να ψαχνουμε δουλεια μεσω ιντερνετ αφου ως γνωστον πρεπει να στελνεις βιογραφικα κτλ)
                              20 με 40 (2 με 4 Καρτες κινητων τον μηνα των 10 Ευρω)
                              50 Ευρω (χοντρικα παντα για ποσιμο νερο σε μπουκαλια αφουν στην Γερμανια εχει θεμα με το νερο γενικα δεν πινετε,εχει ασβεστη κτλ,αραγε πρεπει να αγοραζουμε νερο καθε μηνα)


                              (((Συνολο 2025 Ευρω)))!!!

                              Και για να μην ξεχνιόμαστε,δεν βαζω μεσα τα υπολοιπα αρχικα εξοδα/ανα μηνα,για να φτιαξουμε και εκει στην Γερμανια διαφορα χαρτια,η να αγορασουμε ρουχισμο καλο λογω κρυου,κανα μικροεπιπλο,καμια μικροσυσκευη κτλ και ενα σωρο αλλα μικροεξοδα που δεν τα περιμενεις.Που αν υπολογισουμε και αυτα δεν θα τελιωσουν (μακροχρονια μεσα στο 1ο ετος) ποτε οι λογαριασμοι!


                              Κουτσα στραβα πες το 2000ρο το καλυπτουμε ανα μηνα και οι 2.Απο την άλλη η λύση των 4ωρων αφορολογητων (εξτρα δευτερων εργασιων - MiniJobs),φαντάζει ως η μόνη διέξοδος και ελπίδα για να επιβιώσει κάποιος εκεί για οσο φυσικά διάστημα την παλέψει.Εννοήται και αν τα καταφέρουμε να πάμε στην Γερμανια να ψάξουμε και οι 2 μας να βρουμε και 2η δουλεια.

                              Comment


                                Διαμονή στο Μόναχο

                                Καλησπέρα!

                                Ψάχνω για διαμονή στο Μόναχο μόνο για τους τρεις μήνες του καλοκαιριού, με δύο φίλες μου. Ψάχνουμε για κάτι οικονομικό και να είναι κοντά στην οδό Herzogstraße(από ό,τι κατάλαβα είναι κοντά στο κέντρο). Δεν μιλάμε γερμανικά και αν και ψάξαμε σε διάφορα sites μας είναι πολύ δύσκολο να βρούμε κάτι. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να μου δώσει oποιαδήποτε πληροφορία για το πως μπορώ να ψάξω, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου! Ευχαριστώ!

                                persa_931@hotmail.com

                                Comment

                                Working...
                                X