Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by demi View Post
    Καλησπέρα, προσωπικά δεν μου ζήτησαν καμμιά αλλά μου ζήτησαν να συμπληρώσω ένα έντυπο σαν το αντίστοιχο Ε9 το δικό μας και από ότι κατάλαβα θα το διασταύρωναν.
    Βασικά θεωρώ ότι δεν μπορούν να κάνουν διασταύρωση. Γιατί ξέρω πολλούς Ελληνοαυστραλούς συνταξιούχους Αυστραλίας και παράλληλα με περιουσία στην Ελλάδα.

    Comment


      Originally posted by australian View Post
      Καλησπερα Demi.
      Φορολογική δήλωση,ποιού έτους?
      Μόνο φορολογική δήλωση ή όλα τα Ε1,2,3,4,.......10000
      Χα Χα 10001 10002 κλπκλπ Από ότι καταλαβαίνω είναι ρίσκο να μην είσαι απόλυτα ειλικρινής

      Comment


        Originally posted by christine View Post
        Χα Χα 10001 10002 κλπκλπ Από ότι καταλαβαίνω είναι ρίσκο να μην είσαι απόλυτα ειλικρινής
        Είναι λίγο ρίσκο γιατί αν σε πιάσουν η τιμωρία είναι παραδειγματική! Από περιπτώσεις που έχω ακούσει δηλαδή!

        Comment


          Originally posted by demi View Post
          Προχώρα όλα σωστά τα έχεις κάνει. Μην ανησυχείς . Και εμείς το ίδιο κάναμε και είναι νόμιμο. Απλά αν καταθέσεις τα χαρτιά από Αυστραλία είναι πιό ακριβά από ότι αν τα καταθέσεις από Ελλάδα.
          Αν τα καταθέσεις από Αυστραλία μέσα σε 10 το πολύ ημέρες σου εκδίδουν την bridging visa Που σου επιτρέπει να μείνεις στην Αυστραλία μέχρι να βγεί η partner αλλά δεν σου επιτρέπει να εργαστείς και αν θελήσεις να βγείς από την Αυστραλία πρέπει να ξαναμπείς με τουριστική και να ξαναζητήσεις την bridgining . Η Bridging visa δηλαδή σε γεφυρώνει όπως το λέει και το όνομά της με τον partner , πράγμα που σημαίνει ότι σου επιτρέπει να μείνεις, σου δίνει πρόσβαση στο medicare και σε αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης κ.τ.λ. αλλά δεν σου επιτρέπει , επιδόματα και εργασία
          Demi, καλησπέρα! Κι εγω καινούρια είμαι στο forum αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό. Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις κάτι στην περίπτωσή μου. Εγώ αυστραλή υπήκοος, παντρεμένη με έλληνα, ο πατέρας μου μένει μελβούρνη. θα κατέβουμε μαζί με τον άντρα μου Μελβούρνη και θα καταθέσουμε τα χαρτιά του εκεί. Η ερώτηση είναι η εξής: Με ποιά VISA κατεβαίνει ο αντρας μου ωστε να μην εχουμε προβλημα στο αεροδρομιο και να πάρουμε την bridging visa μέχρι να βγει η partner? Εννοώ με την 3μηνη τουριστική, την 12μηνη τουριστική; Ο δικός σύζυγος με ποιά visa κατέβηκε; Βλέπω αυτές τις εκπομπές με τα σύνορα της Αυστραλίας και εχω τρομοκρατηθεί. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

          Comment


            Originally posted by marinadim View Post
            Demi, καλησπέρα! Κι εγω καινούρια είμαι στο forum αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό. Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις κάτι στην περίπτωσή μου. Εγώ αυστραλή υπήκοος, παντρεμένη με έλληνα, ο πατέρας μου μένει μελβούρνη. θα κατέβουμε μαζί με τον άντρα μου Μελβούρνη και θα καταθέσουμε τα χαρτιά του εκεί. Η ερώτηση είναι η εξής: Με ποιά VISA κατεβαίνει ο αντρας μου ωστε να μην εχουμε προβλημα στο αεροδρομιο και να πάρουμε την bridging visa μέχρι να βγει η partner? Εννοώ με την 3μηνη τουριστική, την 12μηνη τουριστική; Ο δικός σύζυγος με ποιά visa κατέβηκε; Βλέπω αυτές τις εκπομπές με τα σύνορα της Αυστραλίας και εχω τρομοκρατηθεί. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
            Gia sou marinadim,
            O sizigos mou katebike me touristiki e-visa me diarkeia 3 mines kai me eisitirio xoris epistrofi!! Kaname tin aitisi meta apo 1 mina pou mpike australia (mexri na sigkentrosoume ta xartia kai na ta simplirosoume) kai se 1 bdomada apo tin aitisi pirame tin bridging visa. Den iparxei logos gia sena na agxonesai giati poli apla theleis na epanapatristeis kai pairneis mazi kai ton antra sou. Einai i pio apli periptosi apo oles tis visa theoritika!

            Comment


              Originally posted by marinadim View Post
              Demi, καλησπέρα! Κι εγω καινούρια είμαι στο forum αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό. Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις κάτι στην περίπτωσή μου. Εγώ αυστραλή υπήκοος, παντρεμένη με έλληνα, ο πατέρας μου μένει μελβούρνη. θα κατέβουμε μαζί με τον άντρα μου Μελβούρνη και θα καταθέσουμε τα χαρτιά του εκεί. Η ερώτηση είναι η εξής: Με ποιά VISA κατεβαίνει ο αντρας μου ωστε να μην εχουμε προβλημα στο αεροδρομιο και να πάρουμε την bridging visa μέχρι να βγει η partner? Εννοώ με την 3μηνη τουριστική, την 12μηνη τουριστική; Ο δικός σύζυγος με ποιά visa κατέβηκε; Βλέπω αυτές τις εκπομπές με τα σύνορα της Αυστραλίας και εχω τρομοκρατηθεί. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
              μην φοβασε τιποτε και η γυναικα μου ετσι ηρθε και φτιαξαμε απο εδω τα χαρτια

              Comment


                Originally posted by demi View Post
                Gia sou marinadim,
                O sizigos mou katebike me touristiki e-visa me diarkeia 3 mines kai me eisitirio xoris epistrofi!! Kaname tin aitisi meta apo 1 mina pou mpike australia (mexri na sigkentrosoume ta xartia kai na ta simplirosoume) kai se 1 bdomada apo tin aitisi pirame tin bridging visa. Den iparxei logos gia sena na agxonesai giati poli apla theleis na epanapatristeis kai pairneis mazi kai ton antra sou. Einai i pio apli periptosi apo oles tis visa theoritika!
                τελεια! σ'ευχαριστώ!!! Δηλαδή στην κάρτα που συμπλήρωσε στο αεροπλάνο, έγραψε ότι επισκέπτεται οικογένεια; Δεν έκαναν τίποτα ερωτήσεις στον έλεγχο επειδή δεν είχε εισιτήριο επιστροφής;;;;;;;;;;

                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                μην φοβασε τιποτε και η γυναικα μου ετσι ηρθε και φτιαξαμε απο εδω τα χαρτια
                Ευχαριστώ πολύ Κώστα!!! θα είμαστε σε επαφή!

                Comment


                  Originally posted by marinadim View Post
                  τελεια! σ'ευχαριστώ!!! Δηλαδή στην κάρτα που συμπλήρωσε στο αεροπλάνο, έγραψε ότι επισκέπτεται οικογένεια; Δεν έκαναν τίποτα ερωτήσεις στον έλεγχο επειδή δεν είχε εισιτήριο επιστροφής;;;;;;;;;;



                  Ευχαριστώ πολύ Κώστα!!! θα είμαστε σε επαφή!
                  καμμια ερωτησει για το εισιτηριο μην κολλας πουθενα

                  Comment


                    Ελπίζω να αντέχετε η ζέστη.....
                    Σε κάθε περίπτωση επειδή σκεφτόμαστε μετανάστευση στο Brisbane (εγώ είμαι 32 και η κοπέλα μου 23) ψυχολόγοι και οι δύο, αναρωτιόμαστε αν υπάρχει ρατσισμός κάτω?
                    Βασίλης

                    Comment


                      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                      καμμια ερωτησει για το εισιτηριο μην κολλας πουθενα
                      Ευχαριστώ.

                      Comment


                        Originally posted by marinadim View Post
                        τελεια! σ'ευχαριστώ!!! Δηλαδή στην κάρτα που συμπλήρωσε στο αεροπλάνο, έγραψε ότι επισκέπτεται οικογένεια; Δεν έκαναν τίποτα ερωτήσεις στον έλεγχο επειδή δεν είχε εισιτήριο επιστροφής;;;;;;;;;;



                        Ευχαριστώ πολύ Κώστα!!! θα είμαστε σε επαφή!
                        Δεν τον ρώτησαν τίποτα!! Μπήκε στην Μελβούρνη, δεν είχε εισητήριο επιστροφής, είχε μόνο το εισητήριο που θα ερχόταν στο Queensland (Townsville) να με βρει.

                        Comment


                          Originally posted by VSTAVR View Post
                          Ελπίζω να αντέχετε η ζέστη.....
                          Σε κάθε περίπτωση επειδή σκεφτόμαστε μετανάστευση στο Brisbane (εγώ είμαι 32 και η κοπέλα μου 23) ψυχολόγοι και οι δύο, αναρωτιόμαστε αν υπάρχει ρατσισμός κάτω?
                          Βασίλης
                          Αυτή είναι μια καλή ερώτηση!! Τυπικά και με βάση το Νόμο δεν υπάρχει και τιμωρείται κιόλας. Επίσης θεωρητικά η Αυστραλία είναι μια πολυπολιτισμική χώρα. Όμως στην πράξη θα αντιληφθείς ότι κάτι υπάρχει απλά προσπαθούν και το κρίβουν αρκετά καλά. Δεν θα σου πουν δηλαδή ότι δεν σε παίρνω για δουλειά γιατί είσαι μετανάστατης αλλά θα σου πουν ότι προτιμούν άτομα με australian experience που δεν έχεις. Θέλει όμως λίγο επιμονή και υπομονή και στο τέλος τα καταφέρνεις.

                          Comment


                            Originally posted by demi View Post
                            Δεν τον ρώτησαν τίποτα!! Μπήκε στην Μελβούρνη, δεν είχε εισητήριο επιστροφής, είχε μόνο το εισητήριο που θα ερχόταν στο Queensland (Townsville) να με βρει.
                            με ξεαγχωσατε!!! Ευχαριστώ! θα συνεχιζω να παρακολουθω το foru κι ελπιζω να τα πουμε και κατω!!! Χαιρετισμούς σε όλους!!!!!

                            Comment


                              Διαδικασια Sponsorship απο εργοδότη στην αυστραλια

                              Γεια σε ολα τα μελη του φορουμ που πραγματικα συνεισφερουν σημαντικο εργο. Εχω προγραμματισει να κατέβω στο Συδνευ για να κανω καποια interviews που έχω κανονίσει απο ελλαδα, σκέφτομαι να κατεβω με τουριστικη βιζα και εφοσον συμφωνησω με τον εργοδοτη και θα μου κανει sponsorship να γυρισω πισω στην ελλαδα και να προετοιμαστω. Θελω να ρωτησω αν εχει καποιος αναλογη εμπειρια? ποσο ευκολο βγαινει μια τετοια βιζα? τι πρεπει να προσεξω? αν απο την εμπειρια σας κανω κατι λαθος στην διαδικασια? Επισης να συμπληρωσω οτι εχω επαγγελματικη καριερα χρόνια σε πολυεθνικές και σκοπευω να ζητησω απο τον μελλοντικο εργοδοτη μου να ζητησει εξαιρεση των εξετασεων των αγγλικων(IELTS) για να επιταχυνω την διαδικασια. Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι θα πρεπει να παω Συδνευ την πρωτη εβδομαδα του Φεβρουαριου και πρεπει να γνωριζω αν υπαρχουν τυχον αστοχιες στον τροπο που σκεφτομαι.
                              Ευχαριστω εκ των προτερων

                              Comment


                                Originally posted by swift View Post
                                Γεια σε ολα τα μελη του φορουμ που πραγματικα συνεισφερουν σημαντικο εργο. Εχω προγραμματισει να κατέβω στο Συδνευ για να κανω καποια interviews που έχω κανονίσει απο ελλαδα, σκέφτομαι να κατεβω με τουριστικη βιζα και εφοσον συμφωνησω με τον εργοδοτη και θα μου κανει sponsorship να γυρισω πισω στην ελλαδα και να προετοιμαστω. Θελω να ρωτησω αν εχει καποιος αναλογη εμπειρια? ποσο ευκολο βγαινει μια τετοια βιζα? τι πρεπει να προσεξω? αν απο την εμπειρια σας κανω κατι λαθος στην διαδικασια? Επισης να συμπληρωσω οτι εχω επαγγελματικη καριερα χρόνια σε πολυεθνικές και σκοπευω να ζητησω απο τον μελλοντικο εργοδοτη μου να ζητησει εξαιρεση των εξετασεων των αγγλικων(IELTS) για να επιταχυνω την διαδικασια. Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι θα πρεπει να παω Συδνευ την πρωτη εβδομαδα του Φεβρουαριου και πρεπει να γνωριζω αν υπαρχουν τυχον αστοχιες στον τροπο που σκεφτομαι.
                                Ευχαριστω εκ των προτερων
                                Ναι φίλε εγώ το έκανα πριν 7 χρόνια κι ακόμα εδώ είμαι
                                τα έχω γράψει εδώ


                                καλά το πάς γενικά, προετοιμάσου βάλε κανα DvD με αγγλικούς υποτιτλους να ξετρίψεις τα αγγλικά σου, διάβασε στο ίντερνετ ότι μπορείς να βρεις για τις εταιρίες που πας να δώσεις συνέντευξη, ενημερώσου κάπως για τυχόν Αυστραλέζικες ιδιαιτερότητες/διαφορές στο επάγγελμά σου, γενικώς βρές κάτι σχετικό να πεις στη συνέντευξη και δείξε ότι ενδιαφέρεσαι και το έχεις πάρει ζεστά.

                                Επειδή έχουν σφίξει λίγο στον έλεγχο διαβατηρίων, στο αεροδρόμιο καλό είναι να μήν αναφέρεις τίποτα για δουλειά αν μπορείς. Δεν κάνεις τίποτα παράνομο αλλά επειδή έχει πλακώσει πολύ κόσμος από Ελλάδα ίσως να σε πρήξουνε με ερωτήσεις κλπ. Ότι χειρότερο μετά από 24 ώρες ταξίδι.

                                Τα γραφειοκρατικά όταν επιστρέψεις και έχεις με το καλό πρόταση για δουλειά στα χέρια σου είναι λίγο πρήξιμο αλλά αξίζει και περνάει γρήγορα. Λογικά θα πάς για 457visa, εμένα τότε μου έκανε κανά δίμηνο να βγει γιατί έπεσα πάνω σε Χριστούγεννα, τώρα δεν ξέρω τί παίζει

                                καλή τύχη και μή μασας.

                                Comment

                                Working...
                                X