Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    EYΓΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!

    οι πρωτες μερες θα ειναι αναγνωριστικές.Μετά που θα μπείς σε ρυθμό θα του πάρεις τον αέρα για τα καλά.

    περιμένουμε νέα σου!

    Comment


      #92
      !!!!!!!!
      ντεμη


      ποσο σου κοστισε μεχρι να φτασεισ σε αυτο το σημειο
      χρονο
      χρημα
      για να ξερουμε και εμασ τι μασ περιμενει


      σε ζηλευω...
      και πραγματικα σου ευχομαι τα καλυτερα

      Comment


        #93
        μπράβο Demi συνχαρητήρια και όπως λέμε ο επιμένων νικα

        Comment


          #94
          θα ξεκινήσω και εγώ να ετοιμάζω φάκελλο ώστε να πιστοποιηθώ στους μηχανικούς εκεί..βέβαια το βλέπω κομματάκι δύσκολο να παώ αυστραλία λόγω απόστασης και γιατί πιστέυω ότι είναι επιφυλακτικοί με τους έλληνες.Βέβαια το καλό με εμένα είναι ότι έχω bsc,msc από αγγλικά πανεπιστήμια.. ποτέ δεν ξέρεις. Η demi είχε το θετικό ότι ηταν αυστραλή υπήκοος και έχει μεγάλη σημασία γι αυτούς.

          Comment


            #95
            geia σας και απο μενα..... κατεβαινω μελβουρνη μεσα του μηνα , και θα ηθελα να μαθω.......πρεπει να κανω συναλαγμα ελλαδα η οταν φτασω;; εως ποσα χρηματα μπορω να εχω μαζι μου ; ευρω η δολαρια ; και τελος εχω καρτα βιζα απο πειραιως μπορω να την χρησιμοποιω αυστραλια ; ΑΑΑΑ στην περιπτωση που τα εχω μαζι μου ευρω η δολαρια , μπορω να κανω καταθεση σε καποια τραπεζα εκει ....;; και...................... ας μου απαντησει καποιος παρακαλω

            Comment


              #96
              greky kalo sou taksidi mexri 10.000 sinolika se dollars h kseno sinalagma den se rotane tipota pano apo afto to poson prepei na to diloseis to na kaneis kata8esei ekei den nomizo na to apagoreuh kaneis

              Comment


                #97
                Originally posted by greky View Post
                geia σας και απο μενα..... κατεβαινω μελβουρνη μεσα του μηνα , και θα ηθελα να μαθω.......πρεπει να κανω συναλαγμα ελλαδα η οταν φτασω;; εως ποσα χρηματα μπορω να εχω μαζι μου ; ευρω η δολαρια ; και τελος εχω καρτα βιζα απο πειραιως μπορω να την χρησιμοποιω αυστραλια ; ΑΑΑΑ στην περιπτωση που τα εχω μαζι μου ευρω η δολαρια , μπορω να κανω καταθεση σε καποια τραπεζα εκει ....;; και...................... ας μου απαντησει καποιος παρακαλω
                Μεχρι 10000aud δεν κανεις τιποτα, πανω απο αυτο το ποσο απλά το δηλώνεις όταν φτάνεις. Καλό ειναι να έχει κάποια δολάρια μαζί σου, αν και στους ενδιάμεσους προορισμους, δέχονται σχεδόν όλα τα νομισματα. Απλά σου δινουν ρεστα στο τοπικο νομισμα. Επίσης κάνε συνάλλγμα από καμια τράπεζα εγκαιρως και όχι από το αεροδρόμιο γιατι θα το πληρωσεις πιο ακριβα. Εγώ όταν ειχα κατέβει τον γενάρη, άνοιξα λογαριασμο στην HSBC ο οποιος ειναι 2πλος. Και σε ευρω και σε δολ. Απλά την πρώτη φορά δεν τα καταθετεις απευθειας σε ευρώ αλλά πρωτα τα γυριζουν σε δολ και μετα αν θες κάποια από αυτα πίσω σε ευρω. Ειναι ενα κολπο για να σου φανε παραπάνω. Πάντως αν ξανακανεις καταθεση, γινεται απευθειας σε ευρω.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #98
                  ευχαριστω που μου απαντησατε..ο πρακτορας μου ειπε οτι καλυτερα να αλαξω τα ευρω εξω γιατι εδω κρατανε περισοτερα...εδω αγοραζω τα δολαρια ενω εξω μου αγοραζουν τα ευρω..ετσι μου ειπε..οποτε ετσι και θα το κανω...πεταω κυριακη γιαυτο ευχηθητε μου να πανε ολα καλα !!!!!!!!!!!!!!! οταν εχω νεα θα σας ενημερωνω με οτι κρινω χρησιμο....αντε γιατι μεχρι τωρα μονο ερωτησεις εκανα....ευχαριστω ολους για την βοηθεια που ελαβα και περισοτερο τον αγοριανη για την δουλεια που εχει κανει εδω......καγκουρο σας ερχωμαι !!!!

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by greky View Post
                    ευχαριστω που μου απαντησατε..ο πρακτορας μου ειπε οτι καλυτερα να αλαξω τα ευρω εξω γιατι εδω κρατανε περισοτερα...εδω αγοραζω τα δολαρια ενω εξω μου αγοραζουν τα ευρω..ετσι μου ειπε..οποτε ετσι και θα το κανω...πεταω κυριακη γιαυτο ευχηθητε μου να πανε ολα καλα !!!!!!!!!!!!!!! οταν εχω νεα θα σας ενημερωνω με οτι κρινω χρησιμο....αντε γιατι μεχρι τωρα μονο ερωτησεις εκανα....ευχαριστω ολους για την βοηθεια που ελαβα και περισοτερο τον αγοριανη για την δουλεια που εχει κανει εδω......καγκουρο σας ερχωμαι !!!!

                    greky καλησπέρα

                    σου εύχομαι καλό ταξίδι και όλα να σου πάνε καλά. Σίγουρα πάντως καλύτερα απ' ότι στην Ελλάδα. Σύντομα ακολουθούμε κι εμείς.
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      Originally posted by greky View Post
                      ευχαριστω που μου απαντησατε..ο πρακτορας μου ειπε οτι καλυτερα να αλαξω τα ευρω εξω γιατι εδω κρατανε περισοτερα...εδω αγοραζω τα δολαρια ενω εξω μου αγοραζουν τα ευρω..ετσι μου ειπε..οποτε ετσι και θα το κανω...πεταω κυριακη γιαυτο ευχηθητε μου να πανε ολα καλα !!!!!!!!!!!!!!! οταν εχω νεα θα σας ενημερωνω με οτι κρινω χρησιμο....αντε γιατι μεχρι τωρα μονο ερωτησεις εκανα....ευχαριστω ολους για την βοηθεια που ελαβα και περισοτερο τον αγοριανη για την δουλεια που εχει κανει εδω......καγκουρο σας ερχωμαι !!!!
                      Καλό ταξίδι!! Καλή τύχη.
                      όλα καλά θα πάνε!!

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        Καλό ταξίδι!! Καλή τύχη.
                        όλα καλά θα πάνε!!
                        Καλό ταξίδι με το καλό να έρθεις.
                        Αν θες και άλλες πληροφορίες για τα χρήματα κοίτα και το σχετικό post.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          καλο ταξιδι. ολα καλα να πανε!
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            Originally posted by lift View Post
                            !!!!!!!!
                            ντεμη


                            ποσο σου κοστισε μεχρι να φτασεισ σε αυτο το σημειο
                            χρονο
                            χρημα
                            για να ξερουμε και εμασ τι μασ περιμενει


                            σε ζηλευω...
                            και πραγματικα σου ευχομαι τα καλυτερα


                            Σε χρόνο μου πήρε περίπου 4 μήνες να ψάχνω εντατικά και να βρίσκομαι στην Αυστραλία και περίπου 6 μήνες πριν από αυτό η όλη διαδικασία που είχα κάνει με την αναγνώριση του πτυχίου και την έκδοση του αυστραλέζικου διαβατηρίου εμένα και του γιού μου. Σε χρήματα είχα χαλάσει περίπου 3000 ευρώ πριν έρθω για τα μαθήματα και τις εξετάσεις του IELTS, για τα μαθήματα και την πιστοποίηση του AUTOCAD, για τις μεταφράσεις των πτυχίων και όλων των χαρτιών, για την επιθεώρηση και την εγγραφή από του Engineers Australia. Τους 4 μήνες που έμενα στην Μελβούρνη με φιλοξενούσαν συγγενείς οπότε δεν χρειαζόταν να πληρώνω για σπίτι και φαγητό. Πλήρωσα μόνο ένα ταξίδι που έκανα στο Perth για κάποιες συνεντεύξεις περίπου 1000 δολλάρια και κατά τα άλλα μου αρκούσε το επίδομα που έπαιρνα από το centrelink 430 δολλάρια το 15νθήμερο για τα προσωπικά μου έξοδα, εισητήρια, καφέδες κ.τ.λ. αλλά με πολύ υπολογισμένες κινήσεις και ΄με πολύ συγκρατημένη ζωή. Φυσικά δεν υπολογίζω ένα εισητήριο από Ελλάδα - Αυστραλία. Αυτά σε γενικές γραμμές από έξοδα. Δεν νομίζω ότι έκανα σπατάλες και είχα και το avantage της φιλοξενείας αλλά και πάλι το ποσό αν το αθροίσεις δεν είναι και ευκαταφρόνητο. Όμως όλα τα υπόλοιπα εισητήρια και ξενοδοχεία και για εδώ και για το Parkes στο Nsw που πήγα τα πλήρωναν οι εταιρείες. Πάντως αυτό που θα μου μείνει είναι η τεράστια προσωπική προσπάθεια που έκανα , πέρα από τα χρήματα. Για 4 μήνες σηκονόμουν το πρωί και από το πρωί στις 9 μέχρι το απόγευμα στις 5 δεν έκανα τίποτα άλλο παρά μόνο καθόμουν στον υπολογιστή και έκανα αίτησεις , ή μιλούσα στο τηλέφωνο για δουλειές, ή πήγαινα σε interview. Αυτή η προσπάθεια σε συνάρτηση με την ψυχολογική φόρτιση ήταν πολύ έντονη και επίπονη και το γεγονός που ήμουν μακριά από την οικογενειά μου την έκανε ακόμα πιο επίπονη και νομίζω ότι θα την θυμάμαι για πάντα. Πάντως το σημαντικό είναι να έχεις προσδιορίσει έστω σε κάποιο βαθμό τι θέλεις και κάποιες από τις βασικές απαιτήσεις σου γιατί όπως λέει και ένα ρητό : Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας , θα πας εκεί που κοιτάς. Σε όλη αυτή την διαδικασία δεν θέλω να ξεχάσω την ψυχολογική υποστήριξη που είχα από την Maria12 που είναι μέλος εδώ, και που πολλές φορές με την προτροπή της με έκανε να μην τα παρατήσω.

                            Comment


                              Στην αρχική σελίδα του post έχω προσθέσει πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται σχετικά με τις πρώτες μου μέρες στην δουλειά και στην πόλη

                              Comment


                                γεια σου demi συνχαρητηρια σου ευχομαι οτι το καλλιτερο στην πορεια.
                                Ειμαι Αρχιτεκτων Μηχανικος εχω τελειωσει το Politechnico di Milano στην Ιταλια και δουλευω εδω και 20 χρονια στην Ελλαδα με πολυ μεγαλη εμπειρια στις ειδικες μελετες.Σκεπτομαι να μεταναστεψω στην Αυστραλια υπαρχει πιθανοτητα για την ειδικοτητα μου?
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X